10 minut lásky k zubům

Bohužel nejsme sloni a tak nám šestkrát za život nové zuby nenarostou. Musíme si vystačit s jednou sadou dospělých zubů a dost.  A to je velká odpovědnost.

Zuby tedy musí sloužit celý život, protože když ne, kvalita života se výrazně sníží. To určitě nechceme. Korunky, náhrady, implantáty jsou velkým pokrokem a jsme za ně rozhodně vděční, když už to došlo tak daleko! Ale to bolí a je to drahé. A když to nepodstoupíme, možná bychom rádi nosili roušky.

Zubní sklovina je jediná tkáň lidského těla, která není schopná „samoléčení“.  Jediným způsobem jak si udržet krásné vlastní zuby, je důkladná a efektivní péče po celý život.

Zubní sklovina je také nejtvrdší tkání v těle a přesto ji dokáže člověk poškodit, protože s neomylnou přesností sahá po nefungujících řešeních v naprostém přesvědčení, že pro sebe dělá to nejlepší. (Potvrzením toho je, že skutečně fungujícím řešením v jakékoli oblasti se dostává velice málo obecné pozornosti a to po celou historii lidstva) Věřím, že právě vy patříte k té malé části lidí, kteří nějakým svým „šestým smyslem“ okamžitě rozpoznávají  kvalitu a rozlišují pravdivou informaci od prodejních blábolů.

 

Vraťme se k zubům. Nejen sklovina trpí naším nesprávným přístupem. K onemocněním dásní dochází s žalostnou pravidelností mezi obyvateli planety všech věkových i společenských skupin.

Každý den tisíce nešťastných lidí vstupují do ordinací zubních lékařů a stěžují si na všechno: zubní kaz, zubní kámen, citlivost, uvolnění  zubů, krvácení a zánět dásní, otoky, bolesti, zápach z úst, ubývající zuby... Dědičnost samozřejmě hraje svou velkou roli, ale člověk sám o své problémy se zuby usiluje mnohem tvrději a neustále. Cukr, mouka, tučná jídla, horká káva po koktejlu s ledem, soda, vlásenka místo dřevěného párátka, cigareta, skořápka mezi oříšky, bonbóny...  Znáte to?

Je zřejmé, že nemoci lze snáze předcházet než ji později léčit. Podíváme se, jak se to týká právě ústní dutiny.

 

Ve Wikipedii najdeme jednoduché definice některých pojmů, které se nám tady budou hodit:

Zubní plak (bakteriální plak) je měkká a do jisté míry neviditelná vrstva, která se tvoří na zubech a hlavně na okrajích dásní. Usazují se zde také mikroorganismy způsobující rozklad sacharidů na organické kyseliny, které spolu s bakteriálními enzymy odvápňují sklovinu, což způsobuje zubní kaz.

 

Zubní kámen se tvoří ze zubního plaku, na kterém se ukládají minerální látky ze slin a zbytků potravin. Původně měkký a snadno odstranitelný povlak již nelze odstranit za pomoci zubní pasty a kartáčku. Ze zubního kamene se uvolňují látky, které jsou pro dásně dráždivé a agresivní.

 

Zubní kaz je jednou z nejčastějších příčin bolesti zubů. Vzniká, když dojde k narušení zubní skloviny, čímž se na povrchu zubu tvoří jakési kapsy zubního kazu. Kaz způsobují kyseliny, které poškozují strukturu zubu a které jsou produkovány bakteriemi žijícími v zubním plaku.

 

Na trhu je dneska mnoho skvělých přírodních zubních past nebo zubních prášků. Mnohé z nich skvěle čistí zubní plak a jsou velice příjemné na použití i dobře chutnají. Zuby se po nich lesknou a jsou pěkné. Jenže,  jak bylo zmíněno výše v definici, neodstraní zubní kámen. Ten se nenápadně tvoří  a

 

A to je ten moment, kdy na scénu vstupuje HERBARICA.